PROGRAM ,,CZYSTE POWIETRZE?

OGŁOSZENIE O ZMIANIE PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE

W Urzędzie Gminy w Szczytnikach trwa nabór wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach programu ?Czyste Powietrze? organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Rządowy Program ?Czyste Powietrze" ma na celu przede wszystkim likwidację starych kotłów grzewczych i zachęcenie do kompleksowej termomodernizacji domów. NFOŚiGW wprowadził zmiany, które mają ułatwić procedury przyznawania dotacji.

Najważniejsze zmiany w Programie to:

1. Uproszczenie zasad przyznawania dotacji

Beneficjenci zostali podzieleni na 2 kategorie:

Pierwsza ? wnioskodawcy uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania (od 30% do 45%). Deklarują oni swoje dochody w postaci oświadczenia. Do tej grupy kwalifikują się ci, których roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania wyniesie do 20 tysięcy zł.

Druga ? wnioskodawcy mają prawa do podwyższonego dofinansowania (od 60% do 75%) wartości inwestycji. W ich gospodarstwie domowym dochód netto na osobę sięga do 1400 zł miesięcznie dla gospodarstwa wieloosobowego lub do 1960 zł dla jednoosobowego. W tej grupie kwota dofinansowania może sięgać do 32 tys. zł.

Dochód potwierdzany jest przez właściwy terytorialnie MOPS lub GOPS, który wydaje urzędowe zaświadczenie.

2. Skrócenie czasu rozpatrywania wniosków

Okres procedowania aplikacji skrócił się z 90 do 30 dni.

3. Uproszczenie wniosku o dotację

We wniosku nie ma konieczności podawania szczegółowych danych technicznych, zbierania zaświadczeń i zbędnej dokumentacji o wysokości dochodów. Zamiast tego wnioskodawcy składają oświadczenia.

4. Dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła

Beneficjenci, którzy już wcześniej wymienili urządzenia grzewcze w swoich domach (nie chodzi tutaj o nowe domy), mogą liczyć na dodatkowe dotacje do 10 tys. zł, a w przypadku osób uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania ? do 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

5. Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych

Program Czyste Powietrze uwzględnia finansowanie przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych. Uwzględniane będą te inwestycje, których realizacja zaczęła się maksymalnie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej https://www.wfosgw.poznan.pl/ lub w Urzędzie Gminy w Szczytnikach (pokój nr 2, tel. 62/59 71 728) (więcej...)

Program Priorytetowy Czyste Powietrze

Portal Beneficjenta