Koło Gospodyń Wiejskich Staw "Stawianki"

Koło Gospodyń Wiejskich Sobiesęki Trzecie "Okupniczanki"

KGW Okupniczanki w obecnej formie działa od 2016 roku. Do Koła należą 32 osoby.

Przewodnicząca -Ilona Skowrońska

Sekretarz-Danuta Idżkowska

Skarbnik- Dorota Młynek.

Siedzibą KGW jest świetlica wiejska w Sobiesękach Trzecich. Okupniczanki brały udział w programie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pn. Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa organizując warsztaty kulinarne. Trzykrotnie reprezentowały Gminę Szczytniki w Smakach LGD organizowanych przez Stowarzyszenie Długosz Królewski w Brzezinach-wygrywając IV edycję w Strzyżewie a na VIII edycji w Rososzycy zdobywając tytuł Master Szefa.

Okupniczanki to laureat wielu konkursów między innymi:
- na najlepsze ciasto świąteczne organizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą
- na najlepsze pierniki organizowanego przez proboszcza parafii Iwanowice
- dwukrotny uczestnik Bitwy Regionów konkursu kulinarnego.

KGW to organizator wielu imprez między innymi cyklicznych spotkań z KRUS-em w celu poprawy bezpieczeństwa pracy na wsi , koncertów kolęd ,współorganizator Orszaku Trzech Króli , bali karnawałowych, sylwestrów ,warsztatów robienia ozdób świątecznych,  dwukrotny uczestnik Powiatowych Spotkań z Tradycją. Okupniczanki  brały udział w Targach w Marszewie,  gdzie nagrodą był wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego do Brukseli.  Okupniczanki posiadają tytuł najsympatyczniejszego Koła Gospodyń Powiatu Kaliskiego w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego oraz zajmują 7 miejsce w rankingu wojewódzkim. Okupniczanki mają za sobą występ w telewizji w programie TVP 3 Poza miastem w którym promowały kuchnię regionalną. Kolejną przygodą z telewizją był udział w nagraniu programu z panią Elżbietą Jaworowicz. W ciągu ostatnich dwóch lat działalność Koła skupiona była na pomocy chorej na SMA Jagódce z Sobiesęk. Za prowadzoną działalność Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał Okupniczankom tytuł Przyjaciela Powiatu Kaliskiego.

20160717 195330

Koło Gospodyń Wiejskich Popów i Szczytniki

Koło Gospodyń Wiejskich w Popowie i Szczytnikach zostało założone w grudniu 2018 roku.

Przewodnicząca - Katarzyna Nowak

Z-ca przewodniczącego - Marzena Kuchnicka

Członek zarządu - Urszula Młynek

Koło liczy 85 członkiń, a siedzibą jest Sala OSP Szczytniki.

KGW otrzymało dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki któremu zakupiono m.in. maszynę do popcornu i waty cukrowej, 2 warniki, termos do transportu żywności, duży namiot wykorzystywany przy organizacji imprez plenerowych.

Koło Gospodyń Wiejskich uczestniczyło we wszystkich lokalnych imprezach organizowanych przez władze Gminy oraz OSP. W 2019 roku KGW w Popowie i Szczytnikach brało czynny udział w uroczystościach, takich jak: "Szczytnickie Lato", Dożynki 2019" oraz ,,Zawody Strażackie".

W marcu 2019 roku członkinie koła zorganizowały imprezę z okazji Dnia Kobiet, podczas której nie zabrakło pysznego jedzenia, tańców przy dobrej muzyce i humoru.

Koło Gospodyń Wiejskich wspiera również wszelkiego rodzaju akcje, np. wyzwanie #GaszynChallange, które polegało na wykonaniu 10 przysiadów i przekazaniu datku na rzecz chorego Wojtusia oraz wielokrotnie organizowało kiermasze na rzecz chorej Jagódki z Sobiesęk. W czerwcu 2020 roku koło dołączyło się do zorganizowanej przez OSP Szczytniki zbiórki pieniędzy na pomoc dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

20190825 160249

Koło Gospodyń Wiejskich Niemiecka Wieś

Przewodnicząca Aneta Janiak.

Koło Gospodyń Wiejskich Niemiecka Wieś założone zostało w roku 2019. Obecnie liczy 52 członków. Co ciekawe do koła należą nie tylko panie, ale również kilku panów.

Jako organizacja bierzemy czynny udział w uroczystościach kościelnych, gminnych i powiatowych. Naszą tradycją stało się coroczne wyplatanie wieńca dożynkowego oraz wykonanie olbrzymiej palmy wielkanocnej. Pragniemy tę tradycję przekazać młodszym pokoleniom dlatego na spotkania zapraszamy również dzieci, które chętnie pomagają tworzyć z nami te dzieła. Podczas dożynek organizujemy stoiska dożynkowe gdzie możemy wykazać się oryginalnością przygotowanych przez nas potraw. Współpracujemy również z Ochotniczą Strażą Pożarną w Iwanowicach, pomagając w organizacji różnorodnych imprez i konkursów.

KGW w Niemieckiej Wieś chętnie uczestniczy w akcjach charytatywnych. Wykazaliśmy się dużym wsparciem dla chorej na SMA Jagódki wypiekając różnego rodzaju słodkości, które później były przekazywane na liczne kiermasze organizowane w naszym rejonie. W ubiegłym roku udało nam się przeprowadzić remont naszej siedziby. Obecnie lokal udostępniliśmy siedmioosobowej rodzinie z Ukrainy która szukając schronienia dotarła do nas spod Kijowa. Członkinie koła chętnie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach, szkoleniach i warsztatach, jesteśmy otwarci na wszelką pomoc społeczną i kreatywne działanie.