W dniu 1 lipca 2019 r. w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Szczytnikach odbyło się spotkanie z Sołtysami Gminy Szczytniki. Wójt Marek Albrecht wraz z Sekretarzem Gminy Dariuszem Wawrzyniakiem w imieniu władz samorządowych powitał wszystkich przybyłych na spotkanie. Jest to pierwsze spotkanie po wyborach sołtysów i rad sołeckich, na nową kadencję 2019-2023.

W spotkaniu uczestniczył również Pan Mariusz Janiak ? Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Szczytnikach, którego Pan Wójt poprosił o przedstawienie planu imprez kulturalnych na 2019 r. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury omówił krótko wydarzenia i imprezy, które jeszcze w tym roku nas czekają, a mianowicie: Lato Szczytnickie 22.06.2019 już za nami, a przed nami: 07.07.2019 - Gminne Zawody Strażackie na Placu przy OSP w Szczytnikach; 21.07.2019 r. ?Smaki LGD ? Regionalne Spotkania Kulinarno-Artystyczne? Plac przy OSP w Szczytnikach, 15.08.2019 Gminne Święto Strażaka oraz 100-lecie OSP w Kuczewoli przy OSP w Kuczewoli; 25.08.2019 - Dożynki Gminno-Parafialne Parafii w Iwanowicach Plac przy OSP
w Szczytnikach; 08 lub 15.09.2019 Festiwal Orkiestr Dętych OSP Plac przy OSP w Szczytnikach; następnie 03.10.2019 Gminne obchody 80 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, połączone z 80 Rocznicą Powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 40 Rocznicy I Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w ZS w Marchwaczu; 10.11.2019 - Gminne Obchody  Święta Niepodległości; 30.11.2019 - Pyrczok ? Gminne Spotkania z Tradycją Wiejską i grudzień 2019 - Gminne Spotkanie Wigilijno-Noworoczne ? Sesja Świąteczna. Również pokrótce omówiona została organizacja tegorocznych Dożynek gminnych, kontynuując w ten sposób rolniczą tradycję sięgającą korzeni kultury polskiej.

Uroczystości dożynkowe odbędą się na boisku i terenach OSP w Szczytnikach, natomiast uroczysta Dożynkowa Msza św. zostanie odprawiona w kościele w Iwanowicach.  Tegorocznym gospodarzem uroczystości są mieszkańcy Parafii w Iwanowicach. Poinformował również, że w prace nad przygotowaniem uroczystości włączyły się poza władzami samorządowymi także instytucje oraz organizacje społeczne, m.in. Koła Gospodyń Wiejskich. Działa już Komitet Organizacyjny Dożynki 2019. Uzgodnione są już wsie sołeckie, które będą przygotowywać stoły biesiadne i sołeckie. Do kontaktu z mieszkańcami Iwanowic w sprawie przygotowania wieńca dożynkowego wyznaczono Pana Piotra Zimnego ? radny gminy Szczytniki, z którym to wieńcem delegacja w pierwszą niedzielę września pojedzie do Częstochowy.

Pan Wójt w imieniu władz samorządowych złożył podziękowania następującym sołtysom za dotychczasową, pełną odpowiedzialności i poświęcenia pracę SOŁTYSA na rzecz Sołectwa w minionych kadencjach, którzy nie zostali w tegorocznych wyborach sołtysów wybrani na kolejną kadencje i tak:

1. Panu Józefowi Majasowi za pracę na rzecz Sołectwa Kuczewola w latach 1989-2019;
  2. Pani Stanisławie Kasprzak za pracę na rzecz Sołectwa Krowica Zawodnia w latach 1999-2019
  3. Pani Henryce Ludwiczak za pracę na rzecz Sołectwa Krowica Pusta w latach 2007-2019
  4. Pani Doroty Rzeźniczak za pracę na rzecz Sołectwa Staw w latach 2010-2019

Panu Ireneuszowi Olejnikowi za 40 lat pracy na rzecz sołectwa Popów w latach 1979-2019; Panu Ryszardowi Łazarkowi za 40 lat pracy na rzecz Sołectwa Pośrednik-Włodzimierz w latach 1979-2019 oraz Panu Józefowi Majasowi za 30 lat pracy na rzecz Sołectwa Kuczewola w latach 1989-2019 Pan Wójt wręczył podziękowania, pamiątkowe statuetki za długoletnią działalność na rzecz mieszkańców sołectwa oraz podziękowania od p. Starosty Kaliskiego.

Pan Wójt również złożył gratulacje i najlepsze życzenia nowo wybranym sołtysom na nową kadencję 2019-2023. Powiedział, że wybór to efekt społecznego zaufania i poparcia jakim obdarzyli Panią/Pana wyborcy ? mieszkańcy sołectwa. Każdy z Państwa rozpocznie ważną i odpowiedzialną pracę dla dobra lokalnej wspólnoty. Każde wybory niosą za sobą wyzwania i oczekiwania. Praca podejmowana na rzecz lokalnej społeczności napawa nadzieją, że mimo napotykanych trudności nie brakuje ludzi, którzy chcą i potrafią troszczyć się o wspólne dobro. Gratulował podjęcia tego trudnego wyzwania. Życzył uzasadnionej dumy z wygranych wyborów, skutecznej i owocnej działalności, a przede wszystkim satysfakcji
z wykonywanego mandatu społecznego. Nowo wybranymi sołtysami są:

1. Pani Ilona Antonowicz ? Sołectwo Staw,
  2. Pani Joanna Szczęsna ? Sołectwo Kuczewola,
  3. Pan Marek Suchecki ? Sołectwo Krowica Zawodnia,
  4. Pan Damian Domagała ? Sołectwo Krowica Pusta,

Następnie głos zabrał Pan Wiesław Wróbel ? Radny Gminy Szczytniki i Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Szczytniki, który również złożył życzenia sołtysom, którzy zakończyli swoją działalność społeczną na rzecz sołectwa oraz tym którzy pracę rozpoczęli. W imieniu sołtysów obecnych na spotkaniu na ręce Pana Wójta, Pan Wiesław Wróbel złożył wniosek
o podwyższenie sołeckiej diety, która przyczyni się do jeszcze bardziej  codziennej, wytężonej pracy sołtysów na rzecz rozwoju Gminy Szczytniki.

Następnie Pan Wójt złożył informację z działalności za okres między spotkaniami z uwzględnieniem pozyskanych przez gminę środków zewnętrznych na cele inwestycyjne, realizacji dochodów budżetowych
i poniesionych wydatków budżetowych.

W temacie zapytań i wolnych wniosków nastąpiła dyskusja na temat braku wody w związku z istniejącą suszą. Stan poboru w gminie został przekroczony trzykrotnie i dlatego musimy wszyscy podjąć wyzwanie co do ograniczenia poboru wody na cele szczególnie produkcyjne, mając świadomość przede wszystkim w jej ograniczeniu, oszczędzaniu oraz powinniśmy zbierać wodę opadową aby zminimalizować zużycie. Pan Wójt poinformował, że Urząd jest na etapie prowadzonych działań co do przejęcia studni kolejowej w Radliczycach i włączenia jej do sieci wodociągowej.

Grażyna Kuchnicka