W niedzielę 21 lipca na boisku przy OSP w Szczytnikach odbyła się kolejna edycja imprezy kulinarno-artystycznej  "Smaki LGD" ? tym razem z hasłem przewodnim ?Dania z ryb?. Organizatorami imprezy byli: Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie ?Długosz Królewski?, Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach oraz Wójt Gminy Szczytniki - Marek Albrecht, który wspólnie z Prezesem LGD Zbigniewem Słodowym powitał przybyłych gości oraz uczestników festynu.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń reprezentujące Gminy Brzeziny, Szczytniki, Błaszki, Sieroszewice rywalizowały już po raz ósmy swoimi potrawami oraz specjalnym konkursem przygotowania tajemniczej potrawy na żywo  o miano "MasterSzefowej LGD". Tematem przewodnim imprezy były dania z ryb, które na swoich stoiskach prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Wrzącej, Kuczewoli, Rososzycy i Sędzimirowic. ?Tajemnicza skrzynia?, z zawartości której należało przygotować w ciągu 40 minut danie  kryła w sobie spody tortowe, które Panie wykorzystały do przygotowania tortów wg własnych pomysłów i  dekoracji. Gościem specjalnym imprezy i jednocześnie przewodniczącym jury był kucharz Jan Kuroń. Ponadto w skład jury weszli: Stanisław Błaszkowiak Właściciel Restauracji ?Złoty Karaś? i Gospodarstwa Rybackiego z Lipki - sponsor ryb na konkurs oraz Janusz Skibiński z Kuchni Kuronia. Po podsumowaniu przyznanych punktów za potrawy z ryb i tort okazało się że zwycięską drużyną zostało KGW Sędzimirowice, które przygotowało - rosół z karpia i suma. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody w postaci czeków pieniężnych o wartościach 500 i 400 zł.

Jan Kuroń w swoim pokazie kulinarnym przyrządził zupę rybną oraz ragout z dorszem, a polsko-ukraiński zespół Słowiany prawdziwy barszcz ukraiński i szaszłyk po gruzińsku, co ciekawe bez marynaty. Muzycy zespołu także muzycznie uświetnili imprezę przenosząc nas w klimat rytmów bałkańskich. Na scenie pojawiły się także nasze ?szczytnickie? kapele ?Dysonans oraz ?Złote Kłosy?. Natomiast wieczorem koncert w rytmach cygańskiej biesiady zaprezentował  Dziani i Gwiazdy Cygańskie.

W festynie uczestniczyli Marlena Maląg Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Poseł Tomasz Ławniczak, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz  Krzysztof Nosal Starosta Kaliski.

Mariusz Janiak