W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego informujemy, że spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych jest absolutnie zabronione.
Zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 992 ze zm.) ?Kto, wbrew przepisowi art. 155 termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniamiodpadów podlega karze aresztu albo grzywny.?
Spalanie odpadów traktowane jako wykroczenie zagrożone jest grzywną do 5.000 zł, a w skrajnych przypadkach jako przestępstwo karą pozbawienia wolności.
Podczas spalania odpadów do środowiska uwalnianych jest wiele szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka.
W procesie spalania śmieci emitowane są do atmosfery szkodliwe substancje takie jak: dwutlenek siarki, tlenek węgla, cyjanowodór, chlorowodór, dwutlenek azotu i tlenek azotu, zanieczyszczenia pyłowe (tzw. PM10 i PM2,5), a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów ubraniowych, z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli, itp.
Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. My wszyscy a szczególnie dzieci narażone są na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii. Choroby płuc, astmy, alergie; to cena jaką musimy zapłacić za wdychanie dymu wydobywającego się podczas spalania śmieci.
W efekcie spalania śmieci w domowych warunkach powstają uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych, co generuje dodatkowe koszty i może spowodować pożar.
Całkowity zakaz spalania obejmuje: ubrania (?ciuchy w balach?!!!), plastikowe pojemniki i butelki po napojach, zużyte opony, inne odpady z gumy, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, sztuczną skórę, opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowe torby, papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych itp.
Pamiętajmy, że spalając w domowym piecu odpady, szkodzimy przede wszystkim sobie i najbliższym z naszego otoczenia !!!!!!
Sekretarz Gminy
/-/ Dariusz Wawrzyniak
Aktualności
-
listopad 2024
- Bezpłatny program Fundacji MultiSport "Senior w Dobrej Formie" dla seniorów i osób dojrzałych
- WODR Bezpłatna konferencja "Przetwórstwo żywności w ramach RHD: Nowe technologie produkcji i ich wpływ na jakość i bezpieczeństwo produktu"
- Obwieszczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15.11.2024
- Uczczenie miejsc pamięci w Iwanowicach i w Stawie
- Wystąpienie Wójta podczas Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2024r. w Iwanowicach
- Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Iwanowicach
- AKTYWNY RODZIC
- OBWIESZCZENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO o wydaniu decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego
- DNI OTWARTE NOTARIATU
- Pamiętajmy o wywieszeniu polskiej biało-czerwonej flagi
- Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa - KM PSP Kalisz
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Publikacja „Rybactwo-moja ścieżka do wielkiej kariery”
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Ogólnopolski Konkurs Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym
-
październik 2024
- Bezpłatne badania w kierunku osteoporozy dla seniorów w Kaliszu
- Informacja o godzinach otwarcia Urzędu w dniu 31.10.2024r.
- Laureaci Gminnych Konkursów Wdziędzności za nauczanie Jana Pawła II
- Podziękowanie od Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu
- Stanowisko Rady Gminy Szczytniki z dnia 10 października 2024r. dotyczące wdzięczności za nauczanie Jana Pawła II