W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego informujemy, że spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych jest absolutnie zabronione.
Zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 992 ze zm.) ?Kto, wbrew przepisowi art. 155 termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniamiodpadów podlega karze aresztu albo grzywny.?
Spalanie odpadów traktowane jako wykroczenie zagrożone jest grzywną do 5.000 zł, a w skrajnych przypadkach jako przestępstwo karą pozbawienia wolności.
Podczas spalania odpadów do środowiska uwalnianych jest wiele szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka.
W procesie spalania śmieci emitowane są do atmosfery szkodliwe substancje takie jak: dwutlenek siarki, tlenek węgla, cyjanowodór, chlorowodór, dwutlenek azotu i tlenek azotu, zanieczyszczenia pyłowe (tzw. PM10 i PM2,5), a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów ubraniowych, z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli, itp.
Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. My wszyscy a szczególnie dzieci narażone są na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii. Choroby płuc, astmy, alergie; to cena jaką musimy zapłacić za wdychanie dymu wydobywającego się podczas spalania śmieci.
W efekcie spalania śmieci w domowych warunkach powstają uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych, co generuje dodatkowe koszty i może spowodować pożar.
Całkowity zakaz spalania obejmuje: ubrania (?ciuchy w balach?!!!), plastikowe pojemniki i butelki po napojach, zużyte opony, inne odpady z gumy, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, sztuczną skórę, opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowe torby, papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych itp.
Pamiętajmy, że spalając w domowym piecu odpady, szkodzimy przede wszystkim sobie i najbliższym z naszego otoczenia !!!!!!
Sekretarz Gminy
/-/ Dariusz Wawrzyniak
Aktualności
-
styczeń 2025
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- 15. edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Wydobywanie piasku i żwiru na potrzeby własne
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Gmina Szczytniki zaprasza na zimowisko
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Pies błąkający się w miejscowości Radliczyce
- Świąteczna sesja Rady Gminy Szczytniki w Sobiesękach Trzecich
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Nowe przepisy dotyczące zbiórki i recyklingu zużytych tekstyliów i odzieży
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Badanie ankietowe dotyczące uczestnictwa mieszkańców Polski w podróżach
- Ostrzeżenie meteorologiczne
-
grudzień 2024