Jakie  to  przyjemne poczucie dumy i wspólnoty,  gdy mamy okazję zaśpiewać wraz z kilkudziesięcioma czy nawet kilku tysiącami innych osób hymn narodowy.

Znają to uczucie Ci, którzy wyposażeni w szaliki, flagi, czapki i koszulki w barwach biało-czerwonych uczestniczą na stadionach, czy w halach sportowych w wydarzeniach,  gdzie dopingują nasze narodowe drużyny. Ale mają okazję by poczuć się podobnie także Ci, którzy uczestniczą w dorocznej akcji ?Niepodległa do Hymnu? towarzyszącej już po raz drugi obchodom Święta Narodowego 11 listopada zarówno w  Polsce, jak i wśród rodaków mieszkających za granicą. Wg danych organizatora akcji ponad tysiąc miejsc na świecie uczestniczyło w tym śpiewaniu ? od tych najmniejszych miejscowości po duże miasta, stację polarną na Antarktydzie czy też plażę Copacabana w Brazylii.

W tym roku także i gmina Szczytniki włączyła się w tą akcję i 11 listopada spotkaliśmy się przed południem w Iwanowicach w kościele pw. Św. Katarzyny podczas Narodowego Święta Niepodległości. W obchodach uczestniczyły władze gminy na czele z Wójtem Gminy Szczytniki Markiem Albrechtem oraz Przewodniczącym Rady Gminy Bogdanem Augustyniakiem, radni gminy,  poczty sztandarowe jednostek OSP z gminy oraz Zespołu Szkół z Iwanowic oraz mieszkańcy gminy. Wszyscy przybyli otrzymali specjalne biało-czerwone kotyliony przygotowane przez uczniów z Iwanowic.

Uroczystości rozpoczął koncert  pieśni patriotycznych przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Iwanowicach, Chór Parafialny i Orkiestrę Dętą OSP w Iwanowicach. W trakcie koncertu można było usłyszeć zarówno znane wszystkim utwory muzyczne i pieśni , jak i wiersze patriotyczne.
Po występach artystycznych odbyła się Msza Św. w intencji ojczyzny. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht.

Punktualnie o godz. 12.00 Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Mariusz Janiak przybliżając ideę akcji ? Niepodległa do Hymnu? zaprosił wszystkich zgromadzonych do wspólnego odśpiewania całości hymnu narodowego wraz z Orkiestrą Dętą OSP w Iwanowicach. Organizatorzy zadbali, by nawet Ci którzy nie pamiętają wszystkich 4 zwrotek nie mieli problemu z odśpiewaniem hymnu, wyświetlając całość tekstu na ekranie.

I właśnie w takich momentach, jak w samo południe 11 listopada w Iwanowicach można było poczuć, że jesteśmy wspólnotą, poczuć radość świętowania.

Ukoronowaniem wspólnego radowania,  już na placu przed kościołem, było wypuszczenie przez dzieci  w niebo  kilkudziesięciu balonów biało czerwonych, by także Ci którzy spojrzeli w górę daleko od Iwanowic, zobaczyli, jak radośnie w gminie Szczytniki obchodzimy Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości.

Na koniec wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik ofiar II wojny światowej, gdzie władze gminy wraz z Dyrektorką  Zespołu Szkół w Iwanowicach złożyli  kwiaty i zapalili symboliczny znicz. Kwiaty zostały złożone również pod pomnikiem w Stawie.

Orgnizatorami gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości byli: Wójt Gminy Szczytniki, Proboszcz Parafii w Iwanowicach, Zespół Szkół w Iwanowicach i Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach.

Mariusz Janiak