Szanowni Państwo!
Zgodnie z nowymi przepisami wydanymi przez MEN i zaleceniami GIS od dnia 1 września nasze gminne Zespoły Szkół mogą funkcjonować i prowadzić kształcenie w systemie stacjonarnym.
1/ W związku z tym każda placówka powinna mieć opracowane i wdrożone na nowy rok szkolny Procedury organizacji kształcenia i postępowania w czasie epidemii związanej z COVID-19.
2/ W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dyrektor odpowiada za organizację realizacji zadań zespołu szkół, w tym zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.
3/ Dyrektor, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeśli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów/przedszkolaków. Zgoda i opinia mogą być wydane także ustnie, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, ale w takim przypadku treść zgody lub opinii powinna być utrwalona w formie protokołu, notatki lub adnotacji albo w inny sposób. O zawieszeniu zajęć odpowiednio organ prowadzący lub dyrektor zawiadamiają organ sprawujący nadzór pedagogiczny oraz organ rejestrujący.
4/ W czasie trwania epidemii w kraju przychodzenie i przebywanie w placówce osób z zewnątrz powinno być ograniczone wyłącznie do załatwienia spraw koniecznych.
5/ W przypadku objęcia terenu strefą żółtą lub czerwoną zespół szkół zobowiązany jest do bezwzględnego stosowania wytycznych MEN, MZ i GIS w tym zakresie.
6/ Od dnia 1 września 2020 r. standardowym sposobem organizacji zajęć są zajęcia tradycyjne, w szkole. Dyrektor szkoły jest uprawniony, aby zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) ? wariant B lub zdalne ? wariant C - po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie danego powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy szkół w tryb mieszany czy zdalny. W takich wypadkach powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna może zalecić tylko ograniczone działania, jak np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych placówki. W przypadku funkcjonowania placówki w trybie mieszanym lub zdalnym okres ten nie powinien być dłuższy niż zwyczajowo 14 dni przeznaczone na czas kwarantanny, a dyrektor w porozumieniu z nauczycielami może na ten okres ograniczyć zakres treści materiału z poszczególnych przedmiotów. Dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu wariantu C, czyli zawieszeniu wszystkich zajęć stacjonarnych i przejściu na nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów. Kluczowa przy podejmowaniu takiej decyzji będzie zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, która zostanie podjęta gdy będzie duże zagrożenie epidemiczne w powiecie lub będą przypadki zachorowań lub kwarantanny większej grupy osób w danej placówce.
7/ W przypadku zaobserwowania infekcji górnych dróg oddechowych u ucznia/przedszkolaka na terenie zespołu szkół, dyrektor lub wskazany pracownik jest zobowiązany odizolować ucznia w wyznaczonym wcześniej do tego pomieszczeniu, a następnie poinformować o tym fakcie rodziców/prawnych opiekunów, którzy muszą odebrać dziecko ze szkoły. Jeśli będzie taka potrzeba, rodzic/prawny opiekun z dzieckiem powinni udać się do lekarza.
8/ Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2, należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń.
9/ Zaleca się bieżące monitorowanie dostępnych materiałów medialnych i aplikacji oraz przestrzeganie odgórnych wytycznych.
Reasumując, za właściwą organizację pracy w każdej placówce odpowiada dyrektor, natomiast wszyscy mają obowiązek przestrzegania ustalonych procedur, wytycznych MEN i MZ oraz zaleceń GIS.
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę oraz za zrozumienie utrudnionych warunków do nauki i pracy ze względu na stan epidemii w naszym kraju!
Wójt Gminy Szczytniki
Marek Albrecht
Aktualności
-
listopad 2024
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Bezpłatny program Fundacji MultiSport "Senior w Dobrej Formie" dla seniorów i osób dojrzałych
- WODR Bezpłatna konferencja "Przetwórstwo żywności w ramach RHD: Nowe technologie produkcji i ich wpływ na jakość i bezpieczeństwo produktu"
- Obwieszczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15.11.2024
- Uczczenie miejsc pamięci w Iwanowicach i w Stawie
- Wystąpienie Wójta podczas Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2024r. w Iwanowicach
- Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Iwanowicach
- AKTYWNY RODZIC
- OBWIESZCZENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO o wydaniu decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego
- DNI OTWARTE NOTARIATU
- Pamiętajmy o wywieszeniu polskiej biało-czerwonej flagi
- Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa - KM PSP Kalisz
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Publikacja „Rybactwo-moja ścieżka do wielkiej kariery”
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Ogólnopolski Konkurs Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym
-
październik 2024