Ochotnicza Straż Pożarna z Iwanowic w gminie Szczytniki (powiat kaliski) wzbogaciła się o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault.     W dniu 29 października przedstawiciele jednostki dokonali odbioru pojazdu      w siedzibie producenta pojazdu w Bielsku Białej.

Samochód kosztował ponad 800 tysięcy złotych. Pieniądze na zakup nowego auta strażackiego pochodziły z kilku źródeł.

Zakup nowego samochodu był możliwy dzięki wsparciu władz gminy na czele z wójtem  Panem Markiem Albrechtem. Dzięki kwocie 240000,00 zł jaką gmina przeznaczyła na zakup auta można było wystąpić z wnioskiem o dalsze finansowania. OSP Iwanowice otrzymała kolejne 180000,00 zł od Komendanta Głównego PSP, które pochodziły ze środków finansowych przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń. Największe wsparcie  w kwocie 380000,00 zł jednostka uzyskała z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pozostałą kwotę przekazali sponsorzy oraz mieszkańcy Iwanowic i okolicznych miejscowości.

?Cieszymy się bardzo, że po wielu latach starań udało się sfinalizować zakup  nowego samochodu strażackiego. Z pewnością dobrze będzie on służył naszym mieszkańcom. Pojazd posiada m.in. napęd 4x4, zbiornik 3 tys. litrów wody i 300 litrów środka pianotwórczego, dwuzakresową  autopompę o wydajności ponad 2800 litrów na minutę tzw. szybkie natarcie i wciągarkę elektryczną? ? mówi prezes OSP Iwanowice Jerzy Majas.

OSP Iwanowice należy do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego i jest jedną z dwunastu jednostek działających na terenie gminy Szczytniki.

Jerzy Majas