Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od dnia 4 maja do dnia 31 maja nastąpi stopniowy powrót uczniów do szkół podstawowych w Zespołach Szkół Gminy Szczytniki, natomiast przedszkola nadal przez cały czas będą funkcjonować bez zmian ? w formie stacjonarnej.

Od dnia 4 maja do zajęć w trybie stacjonarnym wracają uczniowie klas I-III z możliwością korzystania również ze świetlicy. Poza tym od dnia 4 maja do dnia24 maja w klasie VIII dyrektor może zapewnić w szkole, za zgodą rodziców/prawnych opiekunów, konsultacje indywidualne lub grupowe z przedmiotów, z których uczniowie przystępują w tym roku do egzaminu ósmoklasisty. Dyrektor ma również prawo, aby udostępnić pomieszczenia w szkole w celu przeprowadzenia określonych konkursów, olimpiad lub turniejów.

Pozostali uczniowie będą nadal uczyć się w systemie zdalnym, jednakże dyrektor od dnia 4 maja do dnia 28 maja w przypadku uczniów klas IV-VIII może ustalić inny sposób realizowania tych zajęć, ale wyłącznie w przypadkach uzasadnionych i określonych przepisami prawa oświatowego - gdy zawieszone zajęcia faktycznie nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, a także z uwagi na rodzaj niepełnosprawności występujący u danego ucznia.

Uczniom, którzy będą kontynuować nauczanie zdalne i mają problemy ze sprzętem komputerowym w domu, dyrektor powinien wypożyczyć odpowiedni sprzęt ze szkoły, pod warunkiem podpisania umowy użyczenia z rodzicem/prawnym opiekunem danego ucznia.

Od dnia 17 maja do dnia 28 maja uczniowie klas IV-VIII będą uczyć się w tzw. systemie hybrydowym ? co oznacza, że nie więcej niż 50% uczniów będzie realizować swoje zajęcia w szkole i co najmniej 50% uczniów będzie realizować swoje zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dyrektor przy ustalaniu harmonogramu zajęć powinien wziąć pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

Od dnia 31 maja wszyscy uczniowie będą uczyć się już stacjonarnie w swojej szkole.

Za organizację pracy oraz decyzje dotyczące kształcenia zarówno zdalnego jak i stacjonarnego - odpowiada dyrektor danego zespołu szkół, który jest również zobowiązany do podawania organowi prowadzącemu oraz organowi sprawującemu

nadzór pedagogiczny informacji na temat sposobu realizacji zajęć i innych zadań jednostki systemu oświaty.

Proszę o bieżące zapoznawanie się z nowymi rządowymi wytycznymi, obowiązującymi przepisami i zaleceniami sanitarnymi.

W związku z planowanymi zmianami w oświacie, pragnę także zwrócić się ze szczególną prośbą do dyrektorów i nauczycieli, aby po powrocie do nauki stacjonarnej w szkole ? jednym z najważniejszych priorytetów stało się zapewnienie uczniom dobrych warunków do spokojnego i stopniowego uzupełnienia ewentualnych braków, w klimacie życzliwości i zrozumienia, bez nadmiernych czy zbytecznych wymagań edukacyjnych, i po tak długiej izolacji społecznej - z wyjątkową troską o kondycję psychiczną naszego młodego pokolenia.

Bardzo dziękuję za współpracę oraz życzę pomyślnego powrotu do kształcenia stacjonarnego i Wszystkim dużo zdrowia!

Wójt Gminy Szczytniki

Marek Albrecht