W związku z realizacją  projektu pn. ?Program edukacji zdrowotnej, wykrywania zakażeń HBV i HCV oraz szczepień przeciwko WZW typu B na terenie Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej? o możliwości bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko WZW (szczepienia dla mieszkańców Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej, w wieku 36 - 64 lata, osoby czynne zawodowo). W związku z otrzymanym pismem z UMWW, z którego wynika, iż w ramach realizowanego projektu osoby aby zostały zakwalifikowane  muszą otrzymać 3 dawki szczepionki (1 - starowa, 2 - po miesiącu, 3 - po 6 miesiącach).

Celem głównym Programu jest zwiększenie wiedzy i świadomości na temat zakażeń wirusowych wątroby HBV i HCV wśród 12 000 aktywnych zawodowo mieszkańców Aglomeracji Kalisko ? Ostrowskiej.

Cele szczegółowe:

• zwiększenie kompetencji zawodowych (wiedzy i umiejętności) związanych z profilaktyką zakażeń HBV i HCV wśród osób uczestniczących w szkoleniach (personel medyczny POZ, ratownicy medyczni, stomatolodzy, asystentki stomatologiczne, pracownicy gabinetów kosmetycznych, zakładów fryzjerskich, salonów tatuażu i piercingu).
  • wzrost wiedzy i świadomości zdrowotnej mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej na temat wirusowych zapaleń wątroby.
  • zwiększenie liczby osób aktywnych zawodowo, zaszczepionych na WZW B w populacji Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
  • wzrost wykrywalności zakażeń HBV i HCV wśród aktywnych zawodowo mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

W projekcie ujęto działania realizowane przez Powiat Kaliski  m.in.:

działania informacyjno-edukacyjne (dla 12 000 aktywnych zawodowo mieszkańców  Aglomeracji Kalisko ? Ostrowskiej);

badania diagnostyczne w kierunku HBV i HCV ( 2 376 badań dla mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej w przedziale wieku 18-64 lata);

- szczepienia przeciwko WZW typu B  (po przeprowadzonej  kwalifikacji lekarskiej zaszczepienie 6885 osób w weku 36 -  64 lata trzema dawkami szczepionki przeciwko WZW);

- organizacja 18 Żółtych Weekendów we wskazanych 9 lokalizacjach na terenie Aglomeracji.

Ponadto Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko ? Ostrowska zrealizuje takie działania jak:

- przeprowadzenie kampanii informacyjno-promocyjno-edukacyjnej;

- organizacja konferencji inaugurującej program;

- przeprowadzenie spotkań informacyjno-edukacyjnych w zakładach pracy;

- szkolenia specjalistyczno-edukacyjne dla personelu medycznego oraz niemedycznego;

- organizacja konferencji naukowo-szkoleniowej podsumowującej realizację programu;

- zakup środków ochrony indywidualnej oraz sprzętu i urządzeń medycznych dla szpitali z terenu AKO  (przeciwdziałanie COVID 19).