W Niedzielę Palmową w dniu 10 kwietnia br. w Kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwanowicach uczczono 82. rocznicę zbrodni katyńskiej i 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Proboszcz parafii ks. Kanonik Paweł Jabłoński w swojej homilii przypomniał zarys tragicznych wydarzeń związanych ze zbrodnią katyńską dokonaną wiosną 1940 r., a także dotyczących lotniczej katastrofy smoleńskiej w dniu 10 kwietnia 2010 r., podczas której nie przeżyła żadna z osób będących na pokładzie, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim.

Podczas uroczystości Wójt Gminy Szczytniki Pan Marek Albrecht podziękował obecnym za modlitwę i za żywą pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej i tych, którzy 12 lat temu pragnęli te ofiary upamiętnić, sami ponosząc tragiczną śmierć. Pan Wójt w swoim wystąpieniu zaapelował: „Wierzmy w to, że Bóg zawsze zwycięża, wierzmy w ulubione słowa Jana Pawła II z Pisma Świętego, wypowiedziane przez samego Jezusa: Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli, ponieważ celem człowieka, niezależnie od ceny, jest życie w prawdzie, aby odróżniać dobro od zła i wybierać zawsze drogę wiodącą do cywilizacji życia oraz poszanowania godności i wolności każdego człowieka.”

W uroczystości uczestniczyli między innymi przedstawiciele samorządu gminnego wraz z Radnymi Gminy Szczytniki, sołtysi, Radny Powiatu Kaliskiego Pan Benedykt Owczarek, Dyrektor Zespołu Szkół w Iwanowicach Pani Janina Nowak, a także parafianie i lokalni mieszkańcy.

Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską kwiaty złożyli: Wójt Gminy Szczytniki Pan Marek Albrecht oraz Radny Powiatu Kaliskiego Pan Benedykt Owczarek. Reasumując, uroczystość stanowiła piękny wyraz wartości chrześcijańskich oraz patriotyzmu, mądrości i solidarności polskiego społeczeństwa, który tak bardzo jest potrzebny we współczesnych trudnych czasach; a oddanie chwały Poległym w wiernej służbie dla naszej umiłowanej Ojczyzny to nasz zbiorowy obowiązek.

(Honorata Szymańska)