Po raz kolejny wzorem lat ubiegłych na terenie gminy Szczytniki przeprowadzone zostały eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Turniej organizowany jest przez Polski Związek Motorowy oraz Komendę Główną Policji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.

Organizatorzy odpowiedzialni są za przeprowadzenie eliminacji w poszczególnych etapach Turnieju począwszy od eliminacji międzyszkolnych po gminne, powiatowe, wojewódzkie i ogólnopolskie. Na szczeblu gminy organizatorem jest Wójt Gminy.

Celem Turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności poprzez:

1. popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego;

2. propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego;

3. kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu;

4. popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;

5. popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu;

6. inspirowanie uczniów i nauczycieli do działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Po przeprowadzonych eliminacjach szkolnych do Turnieju gminnego swój udział zgłosiło 5 szkół podstawowych wchodzących w skład danego zespołu szkół, w tym 4 szkoły w grupie wiekowej od 10 do 13 lat (GRUPA I)  i 5 szkół podstawowych w GRUPIE II – pozostali uczniowie. Łącznie do turnieju przystąpiło - 31 uczniów.

W eliminacjach powiatowych startują najlepsze drużyny wyłonione w etapie gminnym.

Turniej składa się z dwóch etapów: z części pisemnej (test wiedzy teoretycznej z zagadnień dotyczących zasad i przepisów o ruchu pieszych, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, rowerzystów i motorowerzystów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, znaków drogowych oraz sytuacji w ruchu drogowym);  (drugi test skrzyżowań - polegający na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdów przez skrzyżowanie). W drugiej części praktycznej zawodnicy wykonują zadania polegające na jeździe rowerem po torze przeszkód. Każda część jest punktowana indywidualnie dla każdego zawodnika, łącznie oraz drużynowo.

Tegoroczny Turniej przeprowadzono w dniu 17 kwietnia 2023 r. na terenie Zespołu Szkół w Szczytnikach przy współudziale dyrekcji tej placówki p. Jolanty Leszki, która przygotowała szkołę oraz bardzo życzliwie przyjęła wszystkich zawodników. Podziękowanie składam wszystkim opiekunom drużyn oraz pozostałym współorganizatorom, których obecność i pomoc podczas przebiegu całego Turnieju okazała się niezbędna, szczególnie p. Kazimierzowi Augustyniakowi, który czuwał nad całością Turnieju oraz zorganizowaniem bezpiecznego transportu dla wszystkich uczestników,  przedstawicielom Komisariatu Policji w Koźminku - mł. asp. p. Karolinie Tylczyńskiej oraz mł. asp. p. Konradowi Juszczakowi, którzy uczestniczyli i służyli pomocą w sprawdzaniu testów wiedzy i testów skrzyżowań, oraz przy jeździe zawodników rowerem po torze przeszkód, opiekunom drużyn: p. Beacie Piaseckiej, p. Ewie Guźniczak, p. Krzysztofowi Sowie, którzy z ramienia szkoły przygotowali uczniów do zawodów. Z ramienia Urzędu Gminy turniej przygotowała i przeprowadziła p. Grażyna Kuchnicka.

I miejsce – zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Radliczycach,

II miejsce – zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Szczytnikach

III miejsce – zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Stawie.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii klas szkół podstawowych w GRUPIE I okazał się uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Radliczycach – Bartosz Mikołajczyk.

W łącznej klasyfikacji obydwu etapów w kategorii szkół podstawowych - w GRUPIE II

I miejsce zajęła - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Szczytnikach,

II miejsce zajęła - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Radliczycach,

III miejsce zajęła - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Aleksandrzaka w Marchwaczu.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii klas szkoły podstawowej w GRUPIE II okazał się uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej w Szczytnikach – Igor Antoniak.

Zakończeniem Turnieju było podsumowanie wyników, zliczenie ogólnej i indywidualnej punktacji oraz wręczenie pucharów, dyplomów i nagród drużynom oraz indywidualnym zawodnikom, ufundowanych przez p. Marka Albrechta – Wójt Gminy Szczytniki.

Drużynom, które zajęły I-e miejsca p. Dariusz Wawrzyniak – Sekretarz Gminy życzył sukcesów w eliminacjach powiatowych, które w tym roku odbędą się w dniu 26 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Godzieszach Wielkich.

Grażyna Kuchnicka