Lato w gminie Szczytniki pojawiło się w tym roku najszybciej z całej Polski.  Już 17 czerwca rozpoczęliśmy bowiem świętowanie i nasze „Szczytnickie Lato 2023”. W tym roku wspólne spotkanie trwało 2 dni, a wydarzeniom muzycznym na scenie przy Remizie OSP w Szczytnikach towarzyszyło „Wesołe Miasteczko” prosto z Czech, a także balony, zabawki, pyszne lody rzemieślnicze i coś do konsumpcji. Organizatorami dorocznego festynu byli: Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht oraz Gminny Ośrodek Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna w Szczytnikach.

17 czerwca, w sobotę, impreza adresowana była głównie do dzieci i młodzieży, która już tydzień później kończyła kolejny rok szkolny, rozpoczynając wakacje, a której ze sceny życzył udanych i radosnych oraz oczywiście słonecznych wakacji Wójt Gminy. Uczestnikom Festynu słońca podczas imprezy nie brakowało.

Od godz. 15.30 na dzieci czekało spotkanie z teatrem lalek i kukiełek Złota Kaczka, uczestnicy mieli także po spektaklu okazję sami pobawić się lalkami wykonanymi własnoręcznie przez Grzegorza Kmiecia artystę z Wrocławia. Dalej  nastąpiło wręczenie na scenie nagród dla laureatów gminnych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „ Zapobiegajmy Pożarom”. A zaraz po laureatach koncert specjalny mieszkanki naszej gminy, a obecnie także laureatki programu telewizyjnego „ The Voice of Pland” – Agaty Góreckiej-Lipińskiej, której na scenie towarzyszył zespół muzyczny. Wszystko więc odbyło się  „na żywo”, z pełnym instrumentarium, koncert pełen energii i pokazu umiejętności wokalnych Agaty.  Artystka towarzyszyła także na scenie w kolejnym koncercie, tym razem wychowankom swojej szkoły muzycznej oraz uczestnikom warsztatów wokalnych, jakie odbywały się w GOKu przez ostatnie miesiące w składzie: Judyta Mikołajczyk, Paulina Jakubczak, Kinga Kaźmierczak, Wiktoria Piątczak, Kornelia Łuczak, Maja Kurzawa-Zgiet, Gabriela Banasiak, Oliwia Broczek, Marysia Nowak, Jagoda Olejnik, Sylwia Wąż.

Poza uczestnikami warsztatów wokalnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury podczas „Szczytnickiego Lata 2023” podziwialiśmy również trzy grupy taneczne działające w GOKu. Zaraz po prezentacjach tanecznych o 19.00 sceną zawładnęły muzyczne gwiazdy wieczoru najpierw młodzi – FOR TEAM czyli WonerS i Anastasiia Zakhandrevych -  polsko – ukraiński tik tokowy i muzyczny duet. Najbardziej znana ukraińska tik tokerka i influencerka oraz twórca mega viralu „Szalony Weekend” pojawili się w Szczytnikach jako dodatkowa niespodzianka muzyczna poprzedzająca występ tego, na którego wielu wielbicieli specjalnie przyjechało i na którego czekało – po prostu SKOLIM polski król latino, znany chociażby z hitu „Wyglądasz idealnie” śpiewanego przez wszystkich zgromadzonych pod sceną. Na zakończenie pierwszego dnia „Szczytnickiego Lata” dyskoteka prowadzona przez Piotra Adamczyk dała oakzję do tańca pod sceną wszystkim młodym uczestnikom imprezy.

A już po kilku godzinach odpoczynku, od niedzielnego poranka, na placu instalowały się namioty i stoiska KGW z całego powiatu kaliskiego, bowiem tego dnia w Szczytnikach odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „BITWA REGIONÓW 2023” i jej powiatowy etap. Siedemnaście kół rywalizowało o tytuł tych najlepszych kulinarnie w naszym powiecie i prawo do reprezentowania na szczeblu wojewódzkim, w tym najliczniejszą ekipę stanowiło aż sześć kół z gminy Szczytniki, a były to koła: „Okupniczanki” z Sobiesęk Trzecich, Stawianki ze Stawu, „Lipkościanki” z Lipki oraz KGW z Chojna, Tymieńca, Pośrednika. Potrawy przygotowane przez koła oceniała Komisja konkursowa w składzie: Krystian Klak, Krystyna Nowak, Renata Zdunek, która miała do oceny, aż 17 potraw, każdą trzeba było spróbować i ocenić, a więc spore wyzwanie dla komisji.

Miejsce trzecie zdaniem komisji otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Petryki za boczek w łuskach cebuli podany na konfiturze cebulowej oraz czerwoną kapustę. Miejsce drugie Koło Gospodyń Wiejskich w Tymieńcu za policzki wieprzowe z kurkami, kaszą i buraczkami. A zwycięzcą Bitwy Regionów powiatu kalsikeigo okazało się Koło Gospodyń Wiejskich Pawłówek za kaczkę po wielkopolsku z kopytkami i modrą kapustą.

W uroczystym wręczenie nagród udział wzięli fundując także swoje nagrody rzeczowe Posłowie na Sejm RP Jan Mosiński i Tomasz Ławniczak. W imieniu Sekretarza Stanu w Minsiterstwie Rolnictwa Ryszarda Bartosika wręczono uczestnikom konkursu listy gratulacyjne.  Jana Dziedziczaka Sekretarza Stanu, pełnomocnika Rządu do spraw Poloni i Polaków za granicą reprezentował Wincenty Nowak Dyrektor Biura Poselskiego. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu reprezentował z-ca Dyrektora Krzysztof Buchelt. Gminę Szczytniki reprezentował Wójt Gminy Marek Albrecht, Gminę Brzeziny Wójt Marek Cieślarczyk. Nagrody dla wszystkich kół KGW biorących udział w Bitwie przyznali także wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin reprezentowanych w konkursie. Tak więc nikt nie wyjechał ze Szczytnik bez nagrody, a uczestnicy Festynu mieli także okazję spróbować potraw, wypieków i napojów przygotowanych przez koła. Specjalne wyróżneinia na przygotowanie stołów, stroje, dekoracje otrzymału również koła z naszej gminy : KGW „Stawianki” ze Stawu i KGW Chojno.

Na scenie drugiego dnia „Szczytnickiego Lata” od 15.00 rozpoczęła się  muzyczna zabawa taneczna dla najmłodszych, a następnie koncerty naszych fantastycznych : „Kapeli Złote Kłosy”  oraz Orkiestry Dętej OSP w Iwanowicach. Wieczorem, po ogłoszeniu wyników konkursu Bitwy Regionów 2023, na scenie pojawiła się jedna z legend  discopolo grupa VERDIS a na zakończenie Festynu oczywiście zabawa taneczna do której zapraszała i gości doskonale bawiła  Kapela Biesiadna „DYSONANS”.

Mariusz Janiak