Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej wspólnie z Powiatem Kaliskim oraz Gminą i Miastem Stawiszyn wystąpiło z zaproszeniem do uczniów szkół z terenu powiatu kaliskiego na bezpłatne przejazdy edukacyjne kolejką wąskotorową.

Przejazdy zostały zorganizowane w ramach realizowanego projektu pn. "Mamy pociąg do historii, czyli o Powstaniu Styczniowym w kaliskiej wąskotorówce", których celem była organizacja przejazdów edukacyjnych dla mieszkańców Południowej Wielkopolski w zabytkowej kaliskiej kolejce wąskotorowej w związku z przypadającą w 2023 r., 160 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.

W dniu 25 października 2023 r. został zorganizowany taki przejazd dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu kaliskiego, w tym również uczniów z gminy Szczytniki.

Na trasie przejazdu kolejką Zbiersk - Petryki - Zbiersk, trwającego 60 min. uczniowie zapoznali się z faktami historycznymi związanymi z wybuchem i przebiegiem Powstania Styczniowego
w powiecie kaliskim. Byli uczestnikami inscenizacji historycznej na stacji w Zbiersku przedstawiającej sceny związane z początkami Powstania, przygotowaniem broni, odczytaniem Manifestu 22 stycznia CKN. Mieli okazję zobaczyć elementy umundurowania i uzbrojenia powstańców, pamiątki z okresu  1863-1864 związane z mieszkańcami regionu kaliskiego,  prezentację mody z okresu żałoby narodowej. Dla uczestników były pamiątkowe bilety, uczniowie mogli sami wybić monety z herbem Powstania Styczniowego oraz postemplować okolicznościowe pocztówki. Była to żywa lekcja historii jak również edukacyjna i niezapomniana podróż w czasie w specjalnie przygotowanej scenerii i z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Była to dla uczniów ogromna frajda i niezapomniane przeżycie i podróż.

Z gminy Szczytniki w przejeździe uczestniczyło łącznie 25 uczniów z klas IV_VII wraz
z opiekunami ze wszystkich szkół podstawowych. Wyjazd rozpoczął się o godzinie 12:00 ze STACJI ZBIERSK razem z uczniami z gminy Opatówek, Stawiszyn i Żelazków.

Zadanie publiczne realizowane przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej pn. „Mamy pociąg do historii, czyli o Powstaniu Styczniowym w kaliskiej wąskotorówce” zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Autor: Grażyna Kuchnicka

Przechwytywanie

Zaproszenie do udziału w projekcie wystosował:

/-/ Krzysztof Nosal Starosta Kaliski