Urząd czynny
Pon.: 8:00 - 16:00, Wt. - Pt.: 7:00 - 15:00

W dniu 11 listopada br. obchodziliśmy 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jak co roku obchodzono to święto w sposób uroczysty. Uroczystości rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych do parafialnego kościoła w Iwanowicach z towarzyszeniem orkiestry OSP Iwanowice. Przed uroczystą Mszą świętą Orkiestra wykonała kilka pięknych pieśni patriotycznych,  dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Iwanowicach przedstawiły montaż słowno muzyczny upamiętniający drogę Polaków do wolności oraz dzień 11 listopada 1918 r, który stał się jednym z najważniejszych w historii Polski. Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i tych , którzy tę wolności i niepodległość wywalczyli ofiarując najcenniejszy dar – życie sprawowali kapłani Ks. Kanonik Paweł Jabłoński Proboszcz iwanowicki oraz wikariusz Ks. Mateusz Kasprzak. Na koniec uroczystości w imieniu Wójta Gminy Szczytniki głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Augustyniak, a także Benedykt Owczarek członek Rady Powiatu Kaliskiego. Po uroczystej liturgii Orkiestra wykonała wiązankę pieśni wojskowo- legionowych. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem 100-lecia rocznicy Odzyskania Niepodległości przy iwanowickim kościele. Uroczystości zakończył przemarsz pocztów sztandarowych pod Pomnik Pamięci Poległym i Pomordowanym za Ojczyznę, który znajduje się w iwanowickim parku. Wieńce złożyli: Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht, Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Augustyniak, Radny Rady Gminy Szczytniki Wiesław Wróbel, Członek Rady Powiatu Benedykt Owczarek, Dyrektor Zespołu Szkół w Iwanowicach Janina Nowak, oraz uczniowie Zespołu szkół w Iwanowicach. 

Justyna Kmieć

 

 

Pismo Wójta Gminy Szczytniki Marka Albrechta:

Narodowe Święto Niepodległości  w dniu 11 listopada 2023 r.

   Dzisiaj mamy zaszczyt wspólnie świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę, po 123 latach niewoli - upragnionej i wymarzonej niepodległości, a nasze serca radują się z tak wielkiego cudu, jaki dokonał się w dziejach naszego narodu.

   Każdy zna historię związaną z dniem 11 listopada 1918 r., a także związaną z przebiegiem zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jednakże warto pamiętać również o tym, o czym wspominałem już kiedyś i pragnę jeszcze raz przypomnieć, że wkrótce po odzyskaniu niepodległości nasza wolność  znowu została poważnie zagrożona i gdyby z kolei nie „cud nad Wisłą” w dniu 15 sierpnia 1920 r. – losy naszej Ojczyzny potoczyłyby się zupełnie inaczej. W trosce o ducha armii polskiej, początkowo rozbitej przez bolszewików, nasz wybitny wódz Józef Piłsudski zaapelował o przydzielenie dobrych kapelanów dla armii. Wśród nich był także młody kapłan Ignacy Skorupka, który poszedł na front z batalionem młodzieży gimnazjalnej. Kiedy pod Ossowem zobaczył cofających się polskich żołnierzy wraz z dowódcą – krzyknął, aby szli naprzód, sam świecąc przykładem. Niestety, wkrótce zginął rażony granatem; jednakże chwila jego śmierci stała się punktem zwrotnym w wojnie 1920 r., i dlatego został uznany za bohatera narodowego. Ten kulminacyjny moment w bitwie pod Warszawą nazwano „cudem nad Wisłą”. Od tej pory bolszewicy uciekali przed Polakami – w bezładzie, w różne strony; opowiadając potem o niebieskiej husarii, która pojawiła się rankiem 15 sierpnia 1920 r. nad Wólką Radzymińską – i była dowodzona  przez tajemniczą kobietę przypominającą Maryję. Bolszewicy byli tak przerażeni, że przestali w ogóle liczyć się z konsekwencjami wynikającym z dezercji – błagając pobliskich rolników o ukrycie ich gdziekolwiek w zagrodzie, nawet w budzie dla psa.

   Bohaterstwo oraz niezłomna wiara ks. Ignacego Skorupki i bardzo wielu innych naszych rodaków świadczą o tym, że bez wierności wartościom chrześcijańskim – Polski nie byłoby  teraz na mapach świata.

   Dzisiaj oddajemy szczególną cześć wszystkim, którym zawdzięczamy, że możemy żyć w wolnej Polsce;  i to zobowiązuje nas do  zachowania wierności Bogu, do wiernego służenia Polsce, do patriotycznego wychowania młodego pokolenia, do szukania w narodzie tego, co nas łączy, niezależnie od różnych poglądów, do budowania prawdziwej duchowej wspólnoty narodu polskiego i sprawiedliwości; to zobowiązuje nas do pełnej odpowiedzialności za przyszłość naszej ukochanej Ojczyzny i do pamiętania słów, jakie wypowiedział św. Jan Paweł II: „W tej epoce, która tak bardzo pracuje przeciwko wierze, musimy bardzo wysoko dźwignąć poziom wiary. Nie wystarczy byle jaka wiara, letnia tylko  wiara, wiara musi być dojrzała, odpowiedzialna i żywa.”

  Niech Bóg błogosławi nam i naszej Ojczyźnie!     

Wójt Gminy Szczytniki
Marek Albrecht


Drukuj  

Aktualności

Zadzwoń

62 762 50 01

Nie wiesz gdzie masz się udać?
Nie wiesz jak załatwić sprawę?
Skontaktuj się z znami! Chętnie pomożemy!

Napisz do na wiadomość

Zapraszamy do napisania wiadomości na adres: sekretariat@szczytniki.ug.gov.pl lub kliknij w ten link i przejdź do formularza kontaktowego - KLIKNIJ TUTAJ

Nasz Newsletter

Zapisz się!

Image
Urząd czynny w godzinach
  • Poniedziałek  
  • Wtorek - Piątek 

Adres: Urząd Gminy Szczytniki, 62-865 Szczytniki 139

Publish modules to the "offcanvs" position.