W dniu 2 października br. w Gminie Szczytniki zostały zorganizowane uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II i Cudu nad Wisłą. W tej ważnej uroczystości, która odbyła się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu, uczestniczyli: delegat biskupi ks. kanonik profesor dr habilitowany Michał Kieling; poseł na Sejm RP pełniący funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pan Jan Dziedziczak, poseł na Sejm RP Pan Piotr Kaleta, poseł na Sejm RP Pan Tomasz Ławniczak; państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kaliszu Pan dr Marek Stodolny; Przewodniczący Rady Gminy Szczytniki Pan Bogdan Augustyniak oraz radni ? Pani Danuta Świątek, Pani Urszula Młynek, Pani Wioletta Balcerczyk, Pan Kazimierz Lewandowski, Pan Dariusz Spychała, Pan Tomasz Leszka, Pan Piotr Zimny; Pani sołtys Janina Kwaśniewska; kierownik referatu Urzędu Gminy w Szczytnikach Pani Grażyna Kuchnicka; diecezjalny prezes Akcji Katolickiej Pan Robert Lis; emerytowany dyrektor szkoły Pan Antoni Konieczny, emerytowani nauczyciele szkoły: Pani Anna Konieczna i Pani Danuta Młynek; Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Rodzice, Rada Rodziców wraz z przewodniczącą Panią Beatą Kuświk i skarbnikiem Panią Angeliką Małolepszą oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu.
Gospodarzami uroczystości byli: Wójt Gminy Szczytniki Pan Marek Albrecht oraz Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu Pani Honorata Szymańska. Po powitaniu wszystkich uczestników i wręczeniu gościom pamiątkowych laurek z cenną ilustracją wykonaną przez przedszkolaków, dyrektor szkoły podkreśliła, że organizatorzy ze względu na Covid-19 zostali zobligowani do ograniczenia liczby osób uczestniczących w obchodach.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Szczytniki Pan Bogdan Augustyniak przedstawił podjęte w dniu 24 września br. Stanowisko Rady Gminy Szczytniki w sprawie uczczenia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz Bitwy Warszawskiej, która przeszła do historii jako Cud nad Wisłą. Pan Przewodniczący podkreślił znane całemu światu zasługi Papieża Polaka, a także istotę walk rozgrywających się w 1920 roku, które uchroniły zarówno Polskę jak i Europę przed zalewem bolszewizmu ? dzięki wstawiennictwu Matki Bożej, do której w sierpniu 1920 roku Naczelny Wódz Józef Piłsudski udał się na czele narodu polskiego, aby podziękować przez Jasnogórskim obrazem w Częstochowie. Zaapelował również w imieniu całej Rady Gminy o wywieszenie przy Urzędzie Gminy w Szczytnikach oraz przy zespołach szkół i innych jednostkach gminnych w Gminie Szczytniki flagi narodowej przez cały miesiąc październik w podziękowaniu Matce Bożej, a także o wykonanie okolicznościowych gazetek ściennych upamiętniających 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II i Cudu nad Wisłą ? w Urzędzie Gminy w Szczytnikach oraz w zespołach szkół i innych jednostkach gminnych w Gminie Szczytniki.
Potem głos zabrał Wójt Gminy Szczytnik Pan Marek Albrecht, który podkreślił znaczenie nauczania Jana Pawła II w swoim życiu zarówno osobistym jak i zawodowym; a także przypomniał ważne fakty dotyczące Bitwy Warszawskiej, udzieloną pomoc ze strony Matki Bożej oraz bohaterską postać księdza Ignacego Skorupki, którego śmierć na polu bitwy okazała się punktem zwrotnym w walce z bolszewikami. Pan Wójt zachęcał do dokonywania dobrych wyborów i naśladowania niekwestionowanych autorytetów w swoim życiu: ?Skoro Jan Paweł II wybrał tę właściwą drogę, drogę prawdy i wolności; skoro bohaterscy obrońcy naszej Ojczyzny uznali, że warto jedynie po takiej drodze kroczyć ? to czy obecne pokolenie może to kwestionować i poddać się zwątpieniu? W chwilach zniechęcenia pamiętajmy o naszych największych autorytetach, pamiętajmy o zawsze aktualnych słowach Papieża Polaka: Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha. Naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza, i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć. I niech to pozostawione namprzesłanie umacnia nas i prowadzi. Niech żyje wolnai sprawiedliwa Polska!?
Kolejnym punktem uroczystości był występ artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły w Marchwaczu, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Pana Krzysztofa Pietrzykowskiego, Pani Katarzyny Pichiewicz, Pani Małgorzaty Gajewskiej, Pani Małgorzaty Pietrzykowskiej, Pani Janiny Antczak i ks. Jędrzeja Zaczyka; natomiast preludium do niniejszego występu stanowiły utwory muzyczne w wykonaniu kapeli ?Dysonans?,
- także wiersz autorstwa Pani dyrektor ?Jedno pytanie? zaprezentowany przez przewodniczącą samorządu uczniowskiego szkoły Aleksandrę Łańduch. Ze względu na Covid-19 część artystyczna została przygotowana i przedstawiona w formie filmowej, ze scenami z życia Jana Pawła II i Cudu nad Wisłą nagranymi w szkole
i w plenerze. Pracy było bardzo dużo; pozyskanie strojów, specjalna dekoracja, liczne próby - to wszystko wymagało ogromnego wysiłku, który w opinii publiczności został uwieńczony pełnym sukcesem.
Po części artystycznej goście, którzy zabrali głos: Pan poseł RP i jednocześnie sekretarz stanu Jan Dziedziczak, Pan poseł RP Piotr Kaleta, Pan poseł RP Tomasz Ławniczak, ks. profesor Michał Kieling ? w swoich wystąpieniach pogratulowali uczniom wspaniałego patriotycznego występu, jednocześnie doceniając Panią dyrektor i nauczycieli za kształtowanie właściwych postaw społecznych u młodego pokolenia. Goście wyrazili również swój głęboki podziw dla działalności Wójta i Rady Gminy Szczytniki, zwłaszcza w zakresie promowania wartości chrześcijańskich i patriotycznych stanowiących podwaliny naszej narodowej tożsamości. Wszystkie niezwykłe wystąpienia naszych gości, które nawiązywały między innymi do ciekawych epizodów historycznych, zostały wysłuchane przez publiczność z wielką uwagą i uznaniem ? po prostu chciało się słuchać.
Po pięknych wystąpieniach gości, Pan Krzysztof Pietrzykowski odczytał zgromadzonym listę laureatów czterech gminnych konkursów ogłoszonych przez Wójta Gminy Szczytniki z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II i Cudu nad Wisłą; laureaci Gminnego Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków ?Gdy Jan Paweł II był dzieckiem? to - Jakub Banasiak (Iwanowice, opiekun p. Elżbieta Tomczyk), Zofia Bryś (Marchwacz, opiekun p. Aneta Nowak), Marta Kopacka (Szczytniki, opiekun p. Paulina Błasiak); Gminnego Konkursu Plastycznego ?Podróże Jana Pawła II? dla uczniów klas 1- 3 szkół podstawowych - Ksawery Skowroński (Iwanowice, opiekun p. Arlena Krzywoźniak), Lena Szymańska (Marchwacz, opiekun p. Jolanta Łuczak), Wiktoria Smolarek (Radliczyce, opiekun p. Nadia Grabowska), Katarzyna Dorabialska (Staw, opiekun p. Bernadeta Krymarys), Łucja Nowak (Szczytniki, opiekun p. Grażyna Militowska); Gminnego Konkursu Literackiego ?Dlaczego podziwiam Jana Pawła II?? dla uczniów klas 4- 6 szkół podstawowych - Kacper Sobkowiak (Iwanowice, opiekun p. Emilia Wietrzyk), Hanna Pietrzykowska (Marchwacz, opiekun p. Wioletta Jeziorska), Nikola Krzesińska (Staw, opiekun p. Marzena Łysek), Oliwia Żurawska (Szczytniki, opiekun p. Emilia Chróstek); Gminnego Konkursu Literackiego ?Jakiej postawy patriotycznej uczy mnie Cud nad Wisłą?? dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych-Gabriela Pospieszyńska (Iwanowice, opiekun p. EmiliaWietrzyk), Aleksandra Łańduch (Marchwacz, opiekun p. Małgorzata Pietrzykowska), Nadia Olejnik (Radliczyce, opiekun p. Karolina Kisiurska), Angelika Wojtczak (Szczytniki, opiekun p. Emilia Chróstek). Ze względu na Covid-19 dyplomy i nagrody dla laureatów zostały przekazane do zespołów szkół, zamiast ich tradycyjnego wręczania na forum.
Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na szkolny poczęstunek, który również stanowił okazję do podzielenia się przez uczestników uroczystości swoimi osobistymi wzruszeniami i patriotycznymi refleksjami. Organizatorom jedynie żal, że grono uczestników nie mogło być większe ? lecz wymagania sanitarne muszą być przestrzegane przez wszystkich, istnieje jednak możliwość obejrzenia części artystycznej ? dla chętnych, którzy skontaktują się ze szkołą ? prosimy więc o zrozumienie zaistniałej sytuacji. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i tym, którzy włączyli się w organizację Gminnych obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II i Cudu nad Wisłą.
W sposób szczególny dziękujemy Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlenie Maląg, która pomimo tego, że zgłosiła swój akces w uroczystości, nie mogła przybyć z bardzo ważnych powodów służbowych, które wyniknęły dosłownie w ostatniej chwili ? za przyznanie dla szkoły w Marchwaczu Odznaki Honorowej MERIITIS PRO FAMILIA. Jest to ogromne wyróżnienie i zaszczyt zarówno dla społeczności szkolnej jak i gminnej.
Pomimo trudnej sytuacji zdrowotnej w kraju nie możemy zaprzestać działań społecznych i patriotycznych
? oczywiście z zachowaniem zaleceń sanitarnych; ponieważ zgodnie ze słowami Papieża Polaka ?Naród, który traci pamięć traci swą tożsamość?. Pamiętajmy o nauczaniu Jana Pawła II i starajmy się także spełniać jego życzenia, a jednym z nich jest przesłanie, aby nikt z nas nie utracił wolności ducha. Nie lękajcie się?
(Honorata Szymańska)
Aktualności
-
listopad 2024
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Bezpłatny program Fundacji MultiSport "Senior w Dobrej Formie" dla seniorów i osób dojrzałych
- WODR Bezpłatna konferencja "Przetwórstwo żywności w ramach RHD: Nowe technologie produkcji i ich wpływ na jakość i bezpieczeństwo produktu"
- Obwieszczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15.11.2024
- Uczczenie miejsc pamięci w Iwanowicach i w Stawie
- Wystąpienie Wójta podczas Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2024r. w Iwanowicach
- Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Iwanowicach
- AKTYWNY RODZIC
- OBWIESZCZENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO o wydaniu decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego
- DNI OTWARTE NOTARIATU
- Pamiętajmy o wywieszeniu polskiej biało-czerwonej flagi
- Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa - KM PSP Kalisz
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Publikacja „Rybactwo-moja ścieżka do wielkiej kariery”
- Ostrzeżenie meteorologiczne
- Ogólnopolski Konkurs Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym
-
październik 2024