Urząd czynny
Pon.: 8:00 - 16:00, Wt. - Pt.: 7:00 - 15:00

Wójt Gminy w Szczytnikach informuje, iż w związku ze stwierdzoną dużą ilością wód opadowych, wód drenażowych i odpadów stałych trafiających do sieci kanalizacji sanitarnej zaplanowano przeprowadzenie kontroli sieci i przyłączy kanalizacyjnych. Zgodnie z art. 9 ust 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 2028 ze zm.) ?Przedsiębiorstwo wodociągowo ? kanalizacyjne jest obowiązane do prowadzenia regularnej kontroli ilości i jakości odprowadzanych ścieków bytowych i ścieków przemysłowych oraz kontroli przestrzegania warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.?

Celem kontroli będzie wyeliminowanie:

  1. nielegalnych przyłączy;
  2. podłączeń wód opadowych i drenażowych do gminnej kanalizacji sanitarnej;
  3. wprowadzania do urządzeń odpadów stałych.

     Zakaz odprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej wynika z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, który brzmi: ?Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych, a także wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej?.

     W przypadku stwierdzenia nielegalnych przyłączy lub podłączeń ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej w trakcie kontroli,  zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Za stwierdzone nieprawidłowości związane z odprowadzaniem ścieków grozi kara grzywny do 10 000 zł.

     Zachęcamy właścicieli budynków do zagospodarowania deszczówki na własnym terenie ? kierowania wylotów z rynien na trawniki lub zbierania wód opadowych w przydomowych zbiornikach. Zgromadzoną w ten sposób wodę można wykorzystać do podlewania terenów zielonych.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 i 3 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków:

?2. Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych:

  1.  odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one wstanie rozdrobnionym;
  2. odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych; ?  

     Właściciel nieruchomości, u którego zostaną ujawnione wyżej wymienione materiały, zostanie obciążony kosztem  naprawy przepompowni ścieków (remont pompy, wymiana noży tnących itp.) Szacunkowy koszt  remontu wynosi od 5.000 do nawet 17.000,-zł. 

   Ponadto przypominamy, że w przypadku skanalizowanych części miejscowości, istnieje techniczna możliwość przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2020r. poz. 1439), każdy ma obowiązek podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej.

       Sekretarz Gminy

/-/ Dariusz Wawrzyniak


Drukuj  

Aktualności

Zadzwoń

62 762 50 01

Nie wiesz gdzie masz się udać?
Nie wiesz jak załatwić sprawę?
Skontaktuj się z znami! Chętnie pomożemy!

Napisz do na wiadomość

Zapraszamy do napisania wiadomości na adres: sekretariat@szczytniki.ug.gov.pl lub kliknij w ten link i przejdź do formularza kontaktowego - KLIKNIJ TUTAJ

Nasz Newsletter

Zapisz się!

Image
Urząd czynny w godzinach
  • Poniedziałek  
  • Wtorek - Piątek 

Adres: Urząd Gminy Szczytniki, 62-865 Szczytniki 139

Publish modules to the "offcanvs" position.