W dniu 14 października 2022 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu zostały zorganizowane Gminne obchody  25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu i 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Dostojnych uczestników gminnych obchodów serdecznie przywitała Pani Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu Honorata Szymańska, a następnie głos zabrał Pan Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht, który podziękował organizatorom uroczystości oraz przekazał swoje refleksje związane z obchodzonymi rocznicami, podkreślając, że: „…obchodzone dzisiaj przez nas rocznice związane są z ważnymi  wydarzeniami historycznymi w naszej Ojczyźnie, która przetrwała dziejowe burze tylko dzięki zachowaniu wierności chrześcijańskim wartościom,  nieprzemijającym ideałom, jakimi są: Bóg, Honor, Ojczyzna.  Nasza uroczystość wpisuje się również w obchodzony dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej, promując wychowanie młodego pokolenia do wartości -  i w rodzinach, i w szkołach, stanowiących często drugi dom.”

Po wystąpieniu Pana Wójta, uczestnicy gminnych obchodów obejrzeli ze wzruszeniem część artystyczną w wykonaniu uczniów i przedszkolaków,  przygotowaną pod kierunkiem nauczycieli Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu; która składała się z różnorodnych występów wokalnych, układów tanecznych, okolicznościowej prezentacji multimedialnej wraz z recytacją wiersza Pani Dyrektor „Modlitwa”, przedstawienia teatralnego oraz  nagrania filmowego dotyczącego czasów wojennych.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wystąpieniach docenili również wysoki poziom przygotowanej części artystycznej.  Nasz honorowy gość - Pani Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg - w swoim ujmującym wystąpieniu wyraziła swoje duże uznanie za promowanie przez Wójta Gminy i szkołę w Marchwaczu wartości patriotycznych oraz za wyjątkowy występ uczniów i przedszkolaków; a także obdarowała dzieci przywiezionymi upominkami. Z kolei dzieci w dowód wdzięczności  wręczyły Pani Minister pamiątkowego pluszowego misia.

Dyrektor Biura Poselskiego Pan Wincenty Nowak przekazał zgromadzonym okolicznościowe pismo od Posła na Sejm RP i Sekretarza Stanu w KPRM Pana Jana Dziedziczaka, w którym m. in. zostały zawarte następujące słowa: „Dzisiejsza uroczystość przypomina nam, jak ważne dla współczesnego pokolenia Polaków jest nasze patriotyczne dziedzictwo.”; z kolei Pan Ryszard Pluciński przywiózł podarunki i pismo od Posła na Sejm RP Pana Tomasza Ławniczaka, nawiązujące m. in. do naszych patriotycznych powinności: „Niech wspomnienia o zasługach bohaterów tamtych ciężkich wojennych czasów, skłonią uczestników uroczystości do zadumy i refleksji nad dziejami walk o Polskę wolną, sprawiedliwą i bezpieczną, a także umocnią w nich ducha patriotyzmu.” Po wspaniałych wystąpieniach gości, swoje podziękowanie za zorganizowanie gminnych obchodów i niezwykły występ uczniów i przedszkolaków wraz z życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej – złożył Przewodniczący Rady Gminy Szczytniki Pan Bogdan Augustyniak.

Kolejnym punktem programu było wręczenie dyplomów i nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Wizyta Jana Pawła II w Kaliszu”, ogłoszonego dla uczniów i przedszkolaków przez Wójta Gminy Szczytniki Pana Marka Albrechta.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Marchwaczu, który zyskał szczególne uznanie ze strony Powiatowego Inspektora Sanitarnego Pana Marka Stodolnego, a także stanowił doskonałą okazję do podzielenia się swoimi patriotycznymi refleksjami oraz artystycznymi wzruszeniami. Godne pochwały jest to, iż uczestnicy gminnych obchodów zdali najważniejszy egzamin – z dojrzałości do człowieczeństwa, do patriotyzmu, dając piękny przykład młodemu pokoleniu, ponieważ jak nauczał Jan Paweł II: „Żeby wychowywać, trzeba samemu dysponować dojrzałym człowieczeństwem. Wychowanie jest trudniejsze od nauczania. Bo prawdę, treść nauczania w takiej czy innej dziedzinie, można przekazywać jak gdyby nieosobiście. Natomiast wychowywać nie można bez wewnętrznej prawdy.” Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne patriotyczne świętowanie, a do naszego wyjątkowego patrona zwracamy się z wielką prośbą -  Święty Janie Pawle II pomagaj nam i bądź zawsze z nami!

Honorata Szymańska