Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych ze Zbierska wspólnie z Powiatem Kaliskim oraz Gminą i Miastem Stawiszyn wystąpiło z zaproszeniem do uczniów szkół z terenu powiatu kaliskiego na bezpłatne przejazdy edukacyjne kolejką wąskotorową.

Przejazdy zostały zorganizowane w ramach realizowanego projektu pn. "Pociąg do historii. Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży - o Wielkopolsce w kaliskiej wąskotorówce", który polegał na organizacji przejazdów edukacyjnych dla uczniów szkół z terenu powiatu kaliskiego w zabytkowej kaliskiej kolejce wąskotorowej.

Podczas przejazdu w dniu 10 października 2022 r. na trasie Zbiersk - Petryki - Zbiersk, trwającego 60 min. uczniowie zapoznali się w szczególności z okresem związanym z wybuchem
i przebiegiem Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie otrzymali pamiątkowy bilet – paszport oraz byli świadkami i jednocześnie uczestnikami inscenizacji historycznej zaczynającej się w zaborze rosyjskim – Kaliszu (stacja Zbiersk), aby następnie przekroczyć granicę zaborów i ostatecznie dotrzeć do pruskiego Poznania (stacja Petryki). Była to edukacyjna i niezapomniana podróż w czasie w specjalnie przygotowanej scenerii i z udziałem grupy rekonstrukcyjnej.

Z gminy Szczytniki w przejeździe brały udział wszystkie szkoły podstawowe, łącznie 50 uczniów z klas IV-VI wraz z opiekunami szkół. Start wyjazdu o godzinie 13:00 ze STACJI ZBIERSK razem z uczniami z gminy Opatówek.

Była to dla uczniów ogromna frajda i niezapomniane przeżycie. Cała akcja promowała jednocześnie walory turystyczno-krajobrazowe powiatu kaliskiego. Przejazd uczniów do Zbierska zapewnił samorząd Gminy Szczytniki.

Dziękujemy!

Zadanie publiczne realizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych pn. „Pociąg do historii” – zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży – o Wielkopolsce w kaliskiej wąskotorówce zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zaproszenie do udziału w projekcie wystosował:

/-/ Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

/-/ Krzysztof Nosal Starosta Kaliski