11

„Ciepłe Mieszkanie” to nowy program państwowych dopłat do termomodernizacji i wymiany pieca, który wystartował w 2022 r. i skierowany jest do osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych.

„Ciepłe Mieszkanie” pozwala uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła
w budynkach wielorodzinnych. Naborem wniosków zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a budżet programu to 1,4 mld zł. Właściciele lokali mieszkalnych mogą wnioskować o dofinansowanie na takie cele jak:

• wymiana indywidualnego źródła ciepła w mieszkaniu (np. pieca kaflowego, kozy)
    na bardziej ekologiczne (np. piec gazowy, pompę ciepła),
  • demontaż starego pieca i podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej),
  • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • wymiana okien i drzwi,
  • wykonanie dokumentacji projektowej związanej z powyższymi pracami.

Program „Ciepłe Mieszkanie” wspiera zastosowanie:

• kotła gazowego kondensacyjnego,
  • kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
  • ogrzewania elektrycznego,
  • pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze
  • albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

Kto może wziąć udział w „Ciepłym Mieszkaniu”?

W programie „Ciepłe Mieszkanie” mogą wziąć udział właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy mają w mieszkaniach źródła ciepła takie jak np. piec kaflowy, piecokuchnia czy koza. Dzięki dotacjom właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzewać się wydajniej i bardziej ekologicznie. Jeśli przy okazji wymienią okna i drzwi, koszty ogrzewania dodatkowo spadną, gdyż mniej ciepła będzie uciekać przez nieszczelności.

Trzy poziomy dotacji z „Ciepłego Mieszkania”. Ile można otrzymać?

Według NFOŚiGW przeciętna kwota przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie wynosić od 15 do 37,5 tys. zł. Dokładna wysokość dotacji zależy od dochodów beneficjenta. Przewidziano trzy poziomy dofinansowania:

• podstawowy – dofinansowanie do 15 tys. zł (maksymalnie 30 proc. kosztów kwalifikowanych),
  • podwyższony – dofinansowanie do 25 tys. zł (maksymalnie 60 proc. kosztów),
  • najwyższy – dofinansowanie do 37,5 tys. zł (maksymalnie 90 proc. kosztów).

Podstawowy poziom dofinansowania przysługuje osobom, których roczny dochód nie przekracza 120 tys. zł.

Podwyższony poziom skierowany jest do osób, których miesięczny dochód nie przekracza 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Najwyższy poziom dofinansowania jest przeznaczony dla osób, których miesięczny dochód to maksymalnie 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym albo 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Do starania się o najwyższy poziom mają prawo także osoby mające prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Co więcej, jeśli uczestnik programu mieszka na terenie gminy, która trafiła na listę gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, to taka osoba może uzyskać jeszcze wyższe dofinansowanie. Wówczas w zależności od dochodów kwoty na poszczególnych poziomach dofinansowania wyglądają następująco:

• podstawowy – dofinansowanie do 17,5 tys. zł (maksymalnie 35 proc. kosztów kwalifikowanych),
  • podwyższony – dofinansowanie do 26,9 tys. zł (maksymalnie 65 proc. kosztów),
  • najwyższy – dofinansowanie do 39,9 tys. zł (maksymalnie 95 proc. kosztów).

Jak podkreślono, w programie nie będzie ustalonych konkretnych kwot dotacji na konkretne inwestycje, np. wymianę pieca czy montaż wentylacji. Będą się liczyć jedynie dochody na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenta.

We wszystkich trzech progach warunkiem otrzymania wsparcia jest zobowiązanie beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

Jak złożyć wniosek w programie „Ciepłe Mieszkanie”?

Wnioski składa się na zasadach ustalonych przez Urząd Gminy, mogą się one więc różnić między regionami. Cała procedura przebiega dwuetapowo. Najpierw gmina musi zgłosić chęć otrzymania dofinansowania do swojego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej. Dopiero gdy gmina uzyska środki na dotacje, urzędnicy uruchomią nabór wniosków dla właścicieli i współwłaścicieli mieszkań na swoim terenie. O informacje dotyczące wniosków należy więc pytać w lokalnym urzędzie.

Zbliża się II nabór wniosków, aby Gmina Szczytniki mogła przystąpić
do  złożenia
wniosku prosimy zainteresowane osoby
o złożenie wstępnej deklaracji z chęcią do wzięcia udziału
w Programie „Ciepłe Mieszkanie”
do dnia 28 lutego 2023r.

Szczegóły w Urzędzie Gminy w Szczytnikach, pok. nr 2 – tel. 62/597 17 32 – Donata Kowalska.

Wstępna deklaracja chęci skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”