Lokalna Grupa Działania (LGD) jest podmiotem wspierającym rozwój obszarów wiejskich, umożliwiającym realizację przedsięwzięć społecznych, gospodarczych i kulturalnych. LGD „Długosz Królewski” działa na terenie czterech gmin tj. gminy: Brzeziny, Błaszki, Szczytniki i Sieroszewice, zarządza funduszami europejskimi i organizuje w ramach nich nabory wniosków. LGD opracowała własną Lokalną Strategię Rozwoju na lata 2023-2027, w której wyznaczyła cele działań, zasady i możliwości wsparcia. Realizacja LSR finansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

DSC 1940

Główne cele LSR

LSR określa konkretne cele działań zmierzających do rozwoju obszaru działania. Dokument ten powstał w wyniku przeprowadzonych badań i konsultacji społecznych. LGD „Długosz Królewski” opiera się na trzech wyznaczonych celach:

1. Edukacja i aktywizacja mieszkańców na rzecz wspierania rozwoju lokalnego – inicjatywa obejmująca wsparcie z programu EFS+, która odzwierciedli się w integracji i aktywizacji społeczności a także podwyższenia poziomu kształcenia
  2. Zrównoważona i efektywna gospodarka lokalna obszaru – inicjatywa w ramach EFRROW, wspierająca działalności gospodarcze zarówno istniejące jak i powstanie nowych
  3. Poprawa dostępności i atrakcyjności obszaru – inicjatywa wpierana ze środków EFRROW oraz EFRR, która przyczyni się do poprawy ogólnodostępnej infrastruktury

Fundusze, jakie wspierają realizację LSR

LGD „Długosz Królewski” jest wielofunduszowa i finansowana jest z poniższych programów:

- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) – główny fundusz, który wspiera rozwój obszarów wiejskich, finansując projekty związane z rolnictwem, przedsiębiorczością i infrastrukturą wiejską

- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) – wspiera projekty związane z poprawą infrastruktury technicznej, modernizacją usług publicznych oraz inwestycjami w rozwój regionalny

- Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) – fundusz ten wspiera projekty mające na celu rozwój kapitału ludzkiego, walkę z bezrobociem, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz inwestycje w edukację i integrację społeczną.

Zasady przyznawania dofinansowania

LGD przyznaje dofinansowania na realizację projektów zgodnie z określonymi zasadami i kryteriami. Podstawowe zasady to:

– Konkursowy tryb naboru wniosków – wnioskodawcy składają projekty, które są oceniane zgodnie z przyjętymi kryteriami.

– Transparentność procesu – procedury są otwarte, a decyzje o przyznaniu wsparcia podejmowane są na podstawie jasno określonych kryteriów.

– Dostępność dla różnych grup społecznych – szczególną uwagę zwraca się na projekty wspierające osoby w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

– Otwarty dostęp do informacji – wszyscy zainteresowani mają możliwość uzyskania wsparcia w przygotowaniu wniosków oraz uczestnictwa w szkoleniach i konsultacjach organizowanych przez LGD.

Zgodnie z procedurą wyboru i oceny operacji, wnioskodawcy mogą składać swoje wnioski za pomocą systemu informatycznego, a nabory są ogłaszane publicznie na stronie internetowej LGD, zgodnie z harmonogramem naborów na dany rok.

Procedury ubiegania się o wsparcie

Proces ubiegania się o środki w ramach LSR jest zorganizowany w sposób przystępny i transparentny. Kluczowe etapy to:

1. Ogłoszenie naboru – LGD regularnie ogłasza nabory wniosków, informując o dostępnych funduszach oraz priorytetach.
  2. Szkolenia i konsultacje – LGD oferuje wsparcie w przygotowaniu wniosków, organizując spotkania informacyjne oraz szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców.
  3. Złożenie wniosku – wnioskodawcy muszą przedstawić szczegółowy projekt, który odpowiada na cele LSR oraz spełnia kryteria konkursowe.
  4. Ocena i wybór projektów – Rada Stowarzyszenia ocenia wnioski zgodnie z ustalonymi kryteriami, dbając o bezstronność i transparentność procesu.
  5. Realizacja projektu – po podpisaniu umowy beneficjenci realizują swoje projekty, a LGD monitoruje ich postępy.

Wsparcie wnioskodawców

LGD „Długosz Królewski” oferuje wsparcie wnioskodawcom na każdym etapie procesu, organizując spotkania informacyjne oraz szkolenia z zakresu przygotowania wniosków. Ponad to pracownicy Biura świadczą nieodpłatne doradztwo w ww. zakresach.

Podsumowanie

Wsparcie finansowe, które można uzyskać za pośrednictwem LGD „Długosz Królewski” z funduszy unijnych (EFRROW, EFRR, EFS+), umożliwia realizację inicjatyw, które mają realny wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich. Jeśli masz pomysł na projekt zgodny z celami LSR, warto śledzić ogłoszenia o naborach i złożyć wniosek o dofinansowanie.

Więcej informacji na stronie www.dlugoszkrolewski.org.pl

Kontakt:

Stowarzyszenie „Długosz Królewski”