Szczytniki, 19.09.2024

KURENDA

Komunikat w sprawie wody

W związku z komunikatem nr 28/2024 wydanym przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kaliszu z dnia 19.09.2024 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

dotyczy: jakości wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego Szczytniki, gmina Szczytniki zaopatrująca mieszkańców miejscowości: Szczytniki, Popów, Chojno, Włodzimierz, Rudunki Szczytnickie, Pośrednik, Murowaniec, Marcjanów, Kuczewola, Korzekwin, Kobylarka, Bronibór, Borek.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu na podstawie badań kontrolnych informuje, że jakość wody wodociągu publicznego w Szczytnikach odbiega od wymagań bakteriologicznych w zakresie bakterii grupy coli.

Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniającej wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294). Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie.

Woda nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schłodzenia pozostawić do ostudzenia.

Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia,  prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Zaleca się, aby niemowlęta oraz dzieci do 3 roku życia spożywały wodę butelkowaną.

Informacja dotycząca jakości wody obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.