Doświadczenie w relacjach inwestorskich

Na terenie Gminy zarejestrowanych jest prawie 600 lokalnych przedsiębiorców. W zdecydowanej większości są to mikro i mali przedsiębiorcy. Działają oni głównie w obszarze handlu, mechaniki samochodowej oraz budownictwa.

Na terenie gminy znajdują się również większe przedsiębiorstwa, z kapitałem polskim i zagranicznym.

Na naszym terenie działa m.in. przedsiębiorstwo KRISMO Sp. z o.o. Firma początkowo zajmowała się wyłącznie hurtową sprzedażą węgla. Z czasem poszerzyła swoją działalność o usługi transportowe i produkcję pomidora szklarniowego. Lokalizacja spółki w centralnej części kraju, zdolności transportowe oraz szerokie zaplecze magazynowe zapewniają szybką i sprawną realizację zamówień, dzięki czemu firma cieszy się uznaniem wśród wielu krajowych i zagranicznych partnerów.

Z naszym terenem związany jest też rodzinny zakład produkcji opakowań tekturowych - PPHU DREWNIAK Konrad Drewniak. Firma specjalizuje się w produkcji opakowań tekturowych m.in. do owoców, warzyw. Wieloletnie doświadczenie w branży, wykwalifikowana kadra oraz indywidualne podejście do klienta mocno ugruntowały ich pozycję na rynku wśród kaliskich producentów opakowań tekturowych. Intensywna praca pozwoliła zbudować firmę rzetelną, wiarygodną oraz cieszącą się zaufaniem klientów.

Do największych pracodawców oraz najbardziej wyróżniających się przedsiębiorców możemy zaliczyć także:

• "Jurex" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Krzysztof Nowak
  • Restauracja Gościnna - Szczytniki Staw
  • PHU Marek Chojnacki - SKŁAD OPAŁU
  • Janusz Jakubek Piekarnia Sezam

Orientacja na biznes oraz korzystna polityka podatkowa

Jesteśmy przygotowani, by pomóc naszym inwestorom przy załatwianiu formalności prawno-administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Możemy również wesprzeć Państwa przy wyborze odpowiedniej lokalizacji pod inwestycje zgodnie z Państwa wymaganiami.

Gmina stara się utrzymać niskie i konkurencyjne stawki podatkowe m.in. od gruntów i nieruchomości.

Dostęp do infrastruktury technicznej

• Stan infrastruktury: gazowej, elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej
  • Pięć stacji uzdatniania wody i 180,93  km rozdzielczej sieci wodociągowej dostarcza zdrową, uzdatnioną wodę do 1778 gospodarstw domowych.
  • Posiadamy także infrastrukturę umożliwiającą podpięcie do internetu światłowodowego.
  • Na terenie Gminy Szczytniki nie ma gazu ziemnego

Kapitał ludzki

Atutem gminy są zasoby ludzkie. W gminie mieszka ponad 7,5 tys osób. Większość (60,9%) mieszkańców gminy jest w wieku produkcyjnym. Co piąty mieszkaniec (20%) jest natomiast w wieku przedprodukcyjnym.

Bezrobocie w gminie jest bardzo niskie i utrzymuje się na poziomie około 2,5%. Taki stopień bezrobocia oznacza z jednej strony, że nie stanowi on dużego obciążenia dla budżetu gminy, ale jednocześnie jest on wskazaniem, że na naszym terenie wciąż znajdują się osoby poszukujące nowego miejsca pracy.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gminie utrzymuje się na poziomie ok. 76% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce, co powoduje, że koszt pracownika jest tutaj mniejszy niż w wielu większych ośrodkach miejskich.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

Stabilna polityka podatkowa oraz szereg udogodnień w zakresie projektowania i prowadzenia procesów inwestycyjnych, przychylny klimat i przestrzeń do rozwoju stwarza przede wszystkim uchwalony i przejrzysty plan zagospodarowania przestrzennego. Stwarza on dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości i lokowania inwestycji.

Jesteśmy również otwarci na wsparcie nowych inwestycji poprzez uzgodnienie z inwestorami warunków zabudowy, tak by w miarę możliwości stworzyć odpowiednie warunki prawne do szybkiego rozpoczęcia prac.